Çalışmada Sketchpad’in dinamik geometri özelliğinden yararlanarak biribiri ardına polar düzende  sıralanmış yarı çapları eşit 36 çemberlerin zincir oluşturması ve yarıçap boyutlarının değişmesiyle bütünde bir düzen oluşturması amaçlanmıştır. Deformasyon düzen içinde 2 kontrol noktasıyla ayrı ayrı  gerçekleştirilebilmektedir:

1)      Path olarak kabul edilen çemberin yarıçap değerini değiştiren A noktası,

2)      Path üstünde hareket eden her bir birim çemberin yarıçap değerini değiştiren C noktası

Buna göre AB ve AC uzunlukları değişimi deformasyon parametrelerini vermektedir. C noktası değişimi sadece AC uzunluğunu değiştirdiğinden tek girdili bir deformasyon yaratırken A noktasının değişimi 2 girdili bir deformasyona sebep olmaktadır.

Path üstünde hareket eden modüllerin sayısını azaltma ve çoğaltma mümkünken, pathlerin polar ya da  gridal olarak sıralanmasıyla bütünde sonsuz bir düzen oluşturmak mümkündür.

Çalışmalar sonucu parametre değşiklikleri görsellerde AB ve AC uzunlukları olarak okunmaktadır.Görsellerde  elde edilen sonuçlara göre AB ve AC uzunluklarının birbirine yaklaşması sonucu daha hassas aralıklarda değişik düzenler oluşturulabilmektedir.

Ayrıca son 3 görselde takip edilebileceği gibi AB ve AC nin birbirine yakın büyük değerlerinde gridal ya da polar düzen oluşturmadan bütünde bir doku oluşturmak mümkündür.

Taner

This slideshow requires JavaScript.

Advertisements